SLOUŽILI JSME
spojujeme veterány - legionáře

Ruka kapitána Danjou

Ruka kapitána Danjou –  symbol odvahy, vytrvalosti a oddanosti. Kapitán Jean Danjou je významnou postavou ve francouzské vojenské historii, zejména v souvislosti s bitvou u Camerone během francouzské intervence v Mexiku v roce 1863, kde padl.

Kapitán Danjou a jeho muži se uchýlili do zchátralé haciendy. Navzdory přesile Mexičanů, kde se Danjou odmítl vzdát. Mexičtí kavaleristé zahájili útok, ale po těžkých ztrátách ustoupili. Tváří v tvář téměř beznadějné situaci Danjou přísahal, že se nikdy nevzdá, a požádal své muže, aby učinili totéž, což také učinili. Byl smrtelně postřelen do hrudi, když přecházel nádvoří, aby zkontroloval své pozice.

Muži kapitána Danjoua, věrni slibu, který dali svému veliteli, odmítli nový návrh na kapitulaci navzdory pokusům plukovníka Milana o zastrašení. Mexičané dali legionářům jasně najevo, že jim nedají žádnou úmluvu, pokud budou trvat na odporu.

Do konce dne bylo 40 legionářů mrtvých a 23 zajatých. Téměř všichni byli zraněni a dvě třetiny z nich zemřely na následky zranění během zajetí. Mexičané ze své strany utrpěli více než 500 mrtvých a zraněných.

Poslední tři legionáři souhlasili s kapitulací pod podmínkou, že si ponechají zbraně a jejich zranění budou ošetřena. Na přijetí podmínek této hrstky statečných mužů, jejichž odvaha imponovala, odpověděl francouzsky mluvící mexický důstojník Ramon Laisné: „Mužům, jako jste vy, nic neodmítáme!“

Ruka kapitána Danjoua, je již mnoho let symbolem hrdinství a vytrvalosti, který připomíná, že i v tváři největších výzev můžeme najít sílu pokračovat dál. Je to připomínka, že skuteční hrdinové jsou ti, kteří neváhají obětovat vše pro své přesvědčení a své spolubojovníky.

Ruka kapitána Danjoua je věčným příběhem o odvaze, který přetrvává generace po generaci a inspiruje nás k dosažení vlastních cílů navzdory všem překážkám, které nám život přinese. Je to symbol naděje a síly, který nás povzbuzuje, abychom se nikdy nevzdávali a vždy se drželi svých principů, ať už čelíme jakýmkoli výzvám.

Dne 30. dubna, během oslav a výročí bitvy u Camerone v Aubagne 1RE, mají generálové, legionáři v celé cizinecké legii, veteráni a mnoho dalších, tu čest vidět nést ruku kapitána Danjou.

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Stanislav Gazdik, MBA
Stanislav Gazdik, MBA

Porozumění vašim obavám je pro nás klíčové, protože nám umožňuje vytvářet cílená řešení a programy, které nejen reagují na současné výzvy, ale také poskytují dlouhodobou podporu a bezpečnostní vzdělávání, jež potřebujete pro klidnější a jistější život.

Téma

Poslední články