SLOUŽILI JSME
spojujeme veterány - legionáře

Příběh o štěstí

Zvládáš život? Zvládáš to, co je v životě důležité? Zvládáš udržet kapky oleje na lžičce? 

Dovol nám vyprávět jeden příběh, který ti připomene, co je vlastně důležité a na co také nezapomínat.

Jeden kupec poslal svého syna Honzu za nejmoudřejším ze všech lidí, aby se dozvěděl tajemství štěstí. Honza putoval přes hory i pouště několik dní až přišel ke krásnému paláci, který se vznešeně tyčil na vysoké skále u moře, na kraji pouště. V něm žil mudrc, kterého hledal.

Honza vešel do hradu a vstoupil do sálu, kde se to hemžilo mnoha lidmi. Hrál tam orchestr a byl tam bohatě prostřený stůl s jídlem. Mudrc vedl rozhovory se všemi hosty, kteří tam byli a Honza čekal dvě hodiny, než na něj přišla řada.

„Moudrost je podmínkou štěstí“

Mudrc si trpělivě vyslechl důvod Honzovi návštěvy a řekl mu, že momentálně nemá čas mu vysvětlovat tajemství štěstí. Navrhl mu, aby se zatím prošel po paláci a vrátil se za další dvě hodiny. Před tím, než se Honza vydal na prohlídku paláce ho mudrc požádal o laskavost.

Mudrc podal Honzovi lžičku, na kterou kápl dvě kapky oleje se slovy:

„Zatím co se budeš procházet po mém paláci, nes tuto lžičku tak, aby se olej nevylil.“

Honza vystupoval a sestupoval po mnoha schodištích paláce, přičemž nespouštěl oči ze lžičky. Za dvě hodiny se vrátil k mudrcovi a ten se ho zeptal.

„Viděl jsi perské koberce v mé jídelně? Navštívil jsi zahradu, kterou mistr zahradník budoval deset let? Všiml sis krásných pergamentů v mé knihovně? „

Honza se přiznal, že neviděl nic, protože jeho jedinou starostí byly dvě kapky oleje. Na to mudrc povídá:

„Tak se vrať a prohlédni si divy mého paláce. Nemůžeš mi přece důvěřovat, když neznáš můj dům. „

Tentokrát Honza uchopil svou lžíci klidněji a opět putoval palácem. Nyní si však všímal všech uměleckých děl, kterými palác oplýval od stropu po podlahu. Viděl zahrady, okolní pohoří, líbezné květy i nádherný interiér paláce. Když skončil s prohlídkou, referoval Mudrcovi o všem, co viděl v jeho paláci.

„Kde jsou ty dvě kapky oleje, které jsem ti svěřil?“, zeptal se ho mudrc. Honza se podíval na lžičku a zjistil, že olej vylil.

Mudrc ze všech mudrců nejmoudřejší se usmál a řekl Honzovi:

„Tak tohle je jediná rada, kterou ti mohu dát. Tajemství štěstí spočívá v tom, že dokážeme obdivovat všechny krásy světa, a přitom nezapomeneme na dvě kapky oleje, které máme na lžičce.“

Ponaučení:

  1. Mysli na to, co je důležité, ale nikdy si nezapomínej užívat krás života.

  2. Užívej si života, ale nikdy nezapomínej na to, co je důležité.

  3. Poslední a nejdůležitější bod. Své štěstí si musíš najít ty sám. Nikdo na světe ti neřekne tajemství štěstí, protože každý člověk je jiný. Můžeš se ovšem přiučit od lidí, kteří své štěstí našli a vyvarovat se zbytečných chyb.

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Stanislav Gazdik, MBA
Stanislav Gazdik, MBA

Porozumění vašim obavám je pro nás klíčové, protože nám umožňuje vytvářet cílená řešení a programy, které nejen reagují na současné výzvy, ale také poskytují dlouhodobou podporu a bezpečnostní vzdělávání, jež potřebujete pro klidnější a jistější život.

Téma

Poslední články