SLOUŽILI JSME
spojujeme veterány - legionáře

Pavel Knihař

Ti co sloužili v CL

Pavel Knihař ( 9. ledna 1931, Třešť – 2. května 2018 , Francie) byl český příslušník francouzské cizinecké legie. Od roku 1946 studoval na Vyšší odborné škole chemické v Praze. V březnu 1948 založil ilegální skupinu „Svaz svobodných studentů“ a vydával protikomunistický časopis „Svobodný hlas“. V červnu 1948 byl za tuto činnost zatčen a vyslýchán STB. Po prezidentské amnestii v červnu 1948 přešel v srpnu 1948 ilegálně státní hranici do Bavorska.

Po emigraci vstoupil do francouzské cizinecké legie. Od dubna 1949 do dubna 1953 se účastnil války v Indočíně, kde bojoval proti vietnamským komunistům. Dne 3. října 1951 byl zraněn při přepadení mostu u Việt Trì . Po zotavení se zúčastnil bojů v deltě Rudé řeky v Tonkinském zálivu , stejně jako v severním Tonkinu.

Během vojenské akce zachránil život budoucímu brigádnímu generálovi Robertu Bassetovi. Dne 16. července 1955 mu byla udělena Vojenská medaile za mimořádné válečné zásluhy na Dálném východě. Obdržel také tři vojenské kříže. V letech 1956 až 1962 byl nasazen v alžírské válce. V dubnu 1959 se podílel na zajetí československé lodi Lidice , která pašovala zbraně pro alžírské povstalce. V roce 1978 na vlastní žádost odešel z Cizinecké legie a byl jmenován rytířem Řádu čestné legie. V roce 1984 byl povýšen na velitele praporu. V roce 2003 byl jmenován důstojníkem Řádu čestné legie a v roce 2009 komandérem Řádu čestné legie. Žil nedaleko Marseille.

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Stanislav Gazdik, MBA
Stanislav Gazdik, MBA

Porozumění vašim obavám je pro nás klíčové, protože nám umožňuje vytvářet cílená řešení a programy, které nejen reagují na současné výzvy, ale také poskytují dlouhodobou podporu a bezpečnostní vzdělávání, jež potřebujete pro klidnější a jistější život.

Téma

Poslední články