SLOUŽILI JSME
spojujeme veterány - legionáře

Nejlepší škola života

Měl jsem tu možnost poznat na vlastní kůži systém cizinecké legie, kde jsem sloužil 15 let. Cizinecká legie má dnes za sebou již přes 190 let trvání. Zde se potkávají muži více než 180-ti národností, kultur a všech náboženství pod taktovkou francouzského jazyka. Je to největší týmové uskupení na světě, kdy všichni táhnou za jeden provaz. Tento princip legionáři udržují díky pravidelnému a každodennímu rytmu, který vytváří zázemí pro tým a izoluje jednotlivce, kteří z tohoto silného uskupení sami odpadají. Každý člen v řadách legie vytváří hodnotu, která roste v neskutečnou sílu této jednotky. Duchovní tradice a propojení s touto silou tomuto celku přidávají nadpozemskou energii. Legionářský válec, který se pomalu, ale jistě sune vpřed, nemá překážku, která by tento kolos zastavila. Je to důkaz spojených hodnot, které legionáře spojují v jeden pevný celek. A proto hodnoty, které spojují muže z celého světa a vytvářejí jedinečné seskupení, jsou podnětem k zamyšlení pro dnešní, čím dál více náročnější integraci moderní doby.

Ten kdo si opravdu chce najít cestu, si ji vždy najde. Všechny cestou vedou do cizinecké legie. Pouze ti slabí hledají neustále výmluvy, a to jak před příchodem, tak i mnohokrát po svém krátkém působení v jejich řadách. I v dnešní době je mnoho chlapů, co zůstávají doma u své maminky a v hospodě vykládají své sci-fi příběhy, jak se mohli stát třeba i generálem legie. Nebo, že museli neprodleně odjet domů kvůli nemocnému psovi a jejich kariéra byla rázem ukončena. Dnes, jako nikdy předtím, máme nespočetné možností různorodých možností spojení napříč profesemi, koníčky, generacemi, kulturami i oceány. Spojení je myšleno nalezením energie, která nám pomáhá v reálném a ne pouze dnes převažujícím virtuálním světě. Živé spojení člověka s člověkem nám dává možnost vybudování si kvalitních lidských osobních vztahů. Vaše rozhodnutí k odjezdu je prvním krokem, je nutné opustit gauč a vaše pohodlí. Pouze lenost, nesamostatnost a strach z neznáma na vás budou působit, jako gravitační síla, která vám nedovolí váš gauč opustit. Stáváte se obětí lenosti a nerozhodnosti. Člověk s osobní motivací se cítí dobře, protože již při probuzení a po celý den jede dobrovolně a naplno. Patřit do komunity spojení a pomoci, kde naleznete hodnoty i svojí identitu vám dodává potřebnou energii a smysl pro komunitu a udržení osobního růstu nutného pro realizaci osobních cílů.

V cizinecké legii nefunguje žádné roční období, jako všude jinde na světě. V zimě se jezdí do Afriky a v létě zase do vysokých hor, kde ještě neroztál sníh. Nebo ti co si myslí, že pro nalezení cesty do legie je některé z ročních období výhodnější, tak jsou na velkém omylu. Zkušení legionáři ve výběrovém řízení totiž dokáží kdykoliv udělat velké peklo nebo i krutou zimu. Nikdy nemáte jistotu v tom, že vyberou právě vás, protože procenta motivovaných, konkurenceschopných a přítomných kandidátů vám hned na začátku vezme vítr z plachet. Vše se odvíjí pouze a výhradně na vaši osobní motivaci v přítomném čase. To zdali se budete cítit při neúspěchu jako na potápějícím se Titaniku, nebo pocitově dosáhnete úspěšně nejvyššího vrcholu Everestu, opravdu záleží na mnoha okolnostech. Neznalost francouzského jazyka je na začátku omluvitelná, avšak fyzická a psychická nepřipravenost je vždy nepřijatelná. Odhalit zkušenosti a další možnosti k zacelení mezer neznalosti z životních cest je vítána. Legie totiž může nabídnout jasnou strategii, dobrou technologii, odměny a spoustu dialogů ke sladění osobních zájmů a životních cílů.

Hlavním posláním výcvikového centra legie ve 4.RE je vycvičit profesionálně celou cizineckou legii. Francie učí legionáře, Francie si je vybírá, protože cizinecká legie patří Francii. Jde zde o výcvik typu základní, pokročilý nebo specializovaný, které legie potřebuje k efektivnímu fungování svých řad. Kandidát po svém výběru v 1.RE Aubagne, kde byl prověřen po jeho zdravotní a psychologické stránce, začíná již jako legionář se svým základním výcvikem (FGI), který trvá 16 týdnů v 4.RE. Každý legionář se bude několikrát a to povinně sem během své kariéry vracet, aby postoupil v hodnosti nebo aby se zdokonalil po své technické stránce. Během 15 leté kariéry se každý legionář vrací do 4. RE a nejméně šestkrát nebo sedmkrát. Nejdelší období je období prvních čtyř měsíců, ale může se zde opět vrátit i na kratší stáže. Systém výuky je nastaven tak, že legie říká; „Nikdo tě nenutil sem přijít, přišel jsi sám a dobrovolně, sám i můžeš kdykoliv odejít, my tě hledat nebudeme. Pokud se však, ale rozhodneš zůstat, tak překroč všechny své limity at’ už ty fyzické, morální nebo intelektuální a vždy vydej ze sebe maximum. Naslouchej, pozoruj a neustále si opakuj gesta, která jsou po tobě vyžadována, a vše bude v pořádku.“ Neboj legie tě vše a podrobně naučí, drsné a náročné podmínky života legionáře si budeš pamatovat tvrdou a nekompromisní disciplínou, která vytváří nerozlučitelný a pevný vztah mezi všemi legionáři. Společně budeme vždy silnější a to co se dříve zdálo jako nemožné, se dnes stává skutečností.

Mysleme na to, že když umíráme, již nic není důležité. S námi umírají i vzpomínky, starosti, obchody, lásky, peníze, strach, stromy a nespočetné světy. Když žijeme, zapomínáme na svůj střed, na naše hluboké vědomí, které je zdrojem našeho života. Většinu času se lidská bytost ztrácí v problémech společného života, a brzy se stává jejich obětí. Najít totiž smysl života, mnohokrát není tak složité, jelikož postačí se rozhodnout a být jeden druhému na blízku.
 

Stano Gazdik

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Stanislav Gazdik, MBA
Stanislav Gazdik, MBA

Porozumění vašim obavám je pro nás klíčové, protože nám umožňuje vytvářet cílená řešení a programy, které nejen reagují na současné výzvy, ale také poskytují dlouhodobou podporu a bezpečnostní vzdělávání, jež potřebujete pro klidnější a jistější život.

Téma

Poslední články