SLOUŽILI JSME
spojujeme veterány - legionáře

Josef Bryks

brig. gen. Josef Bryks, MBE

Josef Bryks, rodák z Lašťan narozený 18. března 1916, byl odvážným členem československého protinacistického odboje a později letcem v britském královském letectvu (RAF). V 50. letech se stal obětí komunistických politických represí.

Mládí

Josef Bryks se narodil jako sedmé z osmi dětí rolníka Františka Brykse a Anny Nasvetrové. Po úspěšném dokončení obchodní akademie v Olomouci v roce 1935 začal studovat na vojenské škole pro jezdecké důstojníky v Košicích a následně na Vojenské akademii v Hranicích. Jeho vášeň pro letectví jej přivedla k přestupu k leteckému sboru, kde začal sloužit u 5. pozorovací letky a posléze i u 33. stíhací letky.

Druhá světová válka

Působení v protektorátu

Po německé okupaci se Josef snažil organizovat útěky československých pilotů do Polska. I přes osobní nepřipojení k těmto útěkům z rodinných důvodů se aktivně podílel na odporu proti nacistické okupaci a v prosinci 1939 začal pracovat pro Ministerstvo vnitra.

Útěk a služba v exilu

V lednu 1940 Bryks uprchl z Československa tzv. balkánskou cestou do Francie, kde se připojil k československé zahraniční armádě. Zde se na francouzském konzulátu v Bělehradě zapsal do cizinecké legie. Tím získal francouzské doklady a přes Řecko, Turecko a Sýrii mohl dorazit do Francie. Trnitá cesta, kdy po krátkém věznění v Maďarsku a útěku přes Jugoslávii se dostal do Francie, kde byl však kapitulací Francie zmařen jeho další bojový výcvik.

Velká Británie

V červenci 1940 připlul do Liverpoolu a byl přijat do RAF. Sloužil u 310. československé stíhací peruti a později u kanadské 242. peruti. V červnu 1941 byl sestřelen a zajat u Lille německým pilotem Adolfem Gallandem. Během zajetí se vydával za Brita, aby ochránil svou skutečnou identitu.

Pozdější léta a smrt

Po válce se Bryks vrátil do Československa, ale v padesátých letech byl zatčen a stal se obětí komunistických politických procesů. Josef Bryks zemřel v roce 1957 pod nevyjasněnými okolnostmi v Jáchymově, kde byl zadržován.

Josef Bryks je považován za jednoho z nejvýznamnějších hrdinů československého odboje během druhé světové války. Jeho život je připomínán v mnoha formách, od literatury po památníky, které slouží jako trvalá připomínka jeho odvahy a obětí. Spolek Legionář nikdy nezapomene.

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Stanislav Gazdik, MBA
Stanislav Gazdik, MBA

Porozumění vašim obavám je pro nás klíčové, protože nám umožňuje vytvářet cílená řešení a programy, které nejen reagují na současné výzvy, ale také poskytují dlouhodobou podporu a bezpečnostní vzdělávání, jež potřebujete pro klidnější a jistější život.

Téma

Poslední články